Drewno w wykańczaniu wnętrz cieszy się niezmiennie ogromną popularnością, gdyż sprawdza się doskonale zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacjach. Naturalne materiały wymagają jednak szczególnej ochrony.

Wykończone-wnętrze-mieszkania-z-wykorzystaniem-naturalnego-drewna-orzech-amerykański-na-podłodze Wykańczanie wnętrz: drewnianą podłogę lepiej lakierować czy olejować?

Drewno dzięki swojemu szlachetnemu wyglądowi podkreśla klimat wnętrza i ociepla je. Dużą popularnością cieszą się szczególnie drewniane podłogi, które pełnią jednak funkcję użytkową, więc należy pamiętać o ich odpowiednim wykończeniu – olejowaniu lub lakierowaniu. Dobór metody impregnacji należy do czynników warunkujących właściwości użytkowe i trwałość. Każda z nich ma swoje zalety i wady. Środek powinien być dostosowany do gatunku drewna, wystroju i charakteru wnętrza oraz indywidualnych preferencji użytkownika.

Podłoga olejowana w wykańczaniu wnętrz

Olejowanie podłogi stanowi naturalną alternatywę dla lakierowania, przyjazną dla osób cierpiących na alergię. Olej wnika w strukturę drewna, dzięki czemu jego podłoga jest gładka, naturalna w dotyku i mniej śliska od lakierowanej. Nie zalepia porów drewna, dlatego umożliwia oddychanie – pochłanianie i oddawanie wilgoci. Minimalizuje ryzyko rozwinięcia pleśni i grzybów.

Olej nie tworzy odrębnej powłoki, dlatego wszelkie zarysowania są mniej widoczne. Podkreśla naturalny kolor drewna oraz strukturę usłojenia. Ta metoda wykończenia doskonale sprawdza się w przypadku gatunków egzotycznych oraz twardych gatunków rodzimych (więcej na temat gatunków można przeczytać w naszym poprzednim artykule: Drewno w urządzaniu wnętrz: rodzime czy egzotyczne?).
Wykończone-wnętrze-mieszkania-z-wykorzystaniem-naturalnego-drewna-orzech-amerykański-na-podłodze Wykańczanie wnętrz: drewnianą podłogę lepiej lakierować czy olejować?

Olej umożliwia wypełnienie ewentualnych ubytków bez konieczności zabezpieczenia całej powierzchni. Nie wiąże się z koniecznością cyklinowania podłogi. Powłoka olejowana jest bardziej odporna na ścieranie, dlatego projektanci wnętrz rekomendują jej stosowanie w intensywnie użytkowanych pomieszczeniach. Do niezaprzeczalnych zalet należy także możliwość jej stosowania w pomieszczeniach wyposażonych w system ogrzewania płaszczyznowego.

Eksperci wyróżniają dwa rodzaje olejów: twardniejące i nietwardniejące. Te ostatnie zawierają naturalne składniki, np. olej lniany. Oleje twardniejące mogą składać się nie tylko z bazy olejowej, ale także z żywic sztucznych (np. oleje UV). Podłoga może być impregnowana na zimno bądź na gorąco.

Myślisz o wykończeniu wnętrza i rozważasz olejowanie? To rozwiązanie posiada również pewne wady. Przede wszystkim podłoga olejowana utrudnia bieżące utrzymanie czystości. W przeciwieństwie do podłogi lakierowanej, wymaga częstej renowacji i zabiegów pielęgnacyjnych. Optymalnym rozwiązaniem jest zapewnienie podwójnej ochrony – olejowania i woskowania.

Wykończone-wnętrze-mieszkania-z-wykorzystaniem-naturalnego-drewna-orzech-amerykański-na-podłodze Wykańczanie wnętrz: drewnianą podłogę lepiej lakierować czy olejować?

Podłoga lakierowana w wykańczaniu wnętrz

Lakier gwarantuje właściwą impregnację pokrytego nim obszaru. Zapewnia wysoki stopień odporności na uszkodzenia i zabrudzenia, jednocześnie ułatwiając bieżące utrzymanie czystości. Zapobiega wnikaniu brudu w strukturę drewna.

Eksperci wyróżniają lakiery podkładowe oraz nawierzchniowe, których właściwości uzupełniają się. Lakier podkładowy wypełnia pory drewna, natomiast lakier nawierzchniowy chroni przed ubytkami. W szerokim asortymencie dostępnym na rynku znajdziemy zarówno lakiery bezbarwne, jak i kolorowe. Staniemy także przed wyborem posadzki błyszczącej, matowej, półmatowej lub satynowej. Dobór materiałów zależy od indywidualnych preferencji użytkowników. Do zalet lakierów należy ich cena – niższy jest zarówno koszt zakupu, jak i eksploatacji.

Lakier tworzy jednak odrębną powłokę. Oznacza to, że widoczne będą na niej wszelkie zarysowania (dotyczy to przede wszystkim lakieru o wysokim połysku). Uniemożliwia także punktowe uzupełnienie ubytków powłoki. Rodzi konieczność cyklinowania całej powierzchni. Podłoga lakierowana elektryzuje się bardziej od olejowanej, przyciągając kurz.

Wykończone-wnętrze-mieszkania-z-wykorzystaniem-naturalnego-drewna-orzech-amerykański-na-podłodze Wykańczanie wnętrz: drewnianą podłogę lepiej lakierować czy olejować?

Wykończenie wnętrza: a może woskowanie?

Jedną z najstarszych metod pielęgnacji podłogi drewnianej jest woskowanie. Wosk zawiera przede wszystkim składniki naturalne, np. wosk pszczeli. Tworzy powłokę antystatyczną, która jest mniej śliska od lakierowanej i minimalizuje elektryzowanie. Nie wnika w pory tak głęboko, jak olej, tworząc jedynie zewnętrzną warstwę ochronną.

Więcej o podłodze można przeczytać tutaj:

Open modal
Opublikowano piątek, 13 październik 2017 przez Maciej Balcerek
avatar
Chief manager / supervision Skills: prawo, sprzedaż, opiniowanie i pełna obsługa nieruchomości, logistyka,negocjacje, umowy, odpowiedzialność za misję firmy, ostatnie słowo.

Odpowiedzi: 11 do wpisu “Wykańczanie wnętrz: drewnianą podłogę lepiej lakierować czy olejować?”

 1. avatar waldek napisał(a):
  17 październik 2017 o godz. 10:17

  Żeby odpowiednio dbać o taką podłogę, to tak jak jest napisane – trzeba przeznaczać na to sporo czasu. A jak się go nie ma, to szkoda, żeby była zaniedbana, bo traci cały swój urok i zamiast upiększać pomieszczenie, to je szpeci. Więc każdy powinien zastanowić się, czy go na nią stać – i kosztowo i czasowo :)

 2. avatar Kajenka napisał(a):
  17 październik 2017 o godz. 11:40

  Nic tak dobrze nie prezentuje się w domu, jak drewno na podłogach. Dla mnie marzenie. Póki co muszę zadowolić się panelami, ale w przyszłości planuję prawdziwy parkiet.

 3. avatar renia111 napisał(a):
  18 październik 2017 o godz. 05:53

  U mnie od zawsze była podłoga lakierowana, cyklinowanie trzeba było robić, ale na pewno nie na tyle często, żeby było to kłopotliwe. Zarysowania rzeczywiście się pojawiały, ale jak na dom, w którym cały czas coś się dzieje i przebywa dużo osób, to uważam, że naprawdę było bardzo dobrze.

 4. avatar Tomasz napisał(a):
  18 październik 2017 o godz. 06:41

  Nie wiem, jakie są trendy w podłogach, może nie do końca wiem jak należy o nie dbać – trudno. Jedno wiem na pewno – nie warto decydować się na najtańsze z możliwych paneli. Na pierwszy rzut oka wyglądają w porządku i człowiek wychodzi z założenia, że po co miałby przepłacać, skoro wyglądem właściwie nie różnią się od tych droższych, ale później zaczynają się problemy…

 5. avatar knocik46 napisał(a):
  18 październik 2017 o godz. 10:00

  Widzę drewnianą podłogę w kuchni i zastanawiam się, czy to dobry pomysł. Tam chyba w szczególności będzie się niszczyła. Przynajmniej na części powierzchni chyba wolałbym mieć płytki. Podobnie jak chodzi o trend drewna w łazience – wciąż nie potrafię się przekonać.

 6. avatar Dorra napisał(a):
  19 październik 2017 o godz. 06:27

  Ciekawych rzeczy się tu można dowiedzieć, nie spodziewałam się, że jest tyle możliwości na zabezpieczenie drewnianej podłogi. Bardzo fajne wnętrza na zdjęciach, typowo w moim stylu :)

 7. avatar urszula napisał(a):
  19 październik 2017 o godz. 09:11

  Moim zdaniem prawdziwą sztuką jest zabezpieczyć, ale i podkreślić piękno naturalnego drewna. Według mnie to bardzo szlachetny materiał, który w domu wprowadza niesamowitą atmosferę. Jestem fanką drewnianych podłóg, drewnianych mebli, a nawet drewnianych naczyń. Chciałabym się samodzielnie robić drewniane meble, ale podejrzewam, że nie jest to łatwe.

 8. avatar Gaja napisał(a):
  20 październik 2017 o godz. 06:44

  Jak tylko ktoś nie ma alergii, to polecam zdecydować się na lakierowanie. Wydaje mi się, że to najtrwalszy sposób zabezpieczenia drewna, na pewno najbardziej sprzyja utrzymaniu czystości, zresztą tak jak zostało to napisane.

 9. avatar Carlos napisał(a):
  23 październik 2017 o godz. 06:11

  W sumie drewno w salonie to jedyne słuszne rozwiązanie. Wszelkiej maści wykładziny odeszły dawno do lamusa, płytki, mimo że wielokrotnie widywałem w salonach znajomych zupełnie nie przypadają mi do gustu (w kuchni czy łazience okej). Zaciekawiło mnie to egzotyczne drewno, ale podejrzewam, że koszt jest bardzo wysoki.

 10. avatar Paulina24 napisał(a):
  24 październik 2017 o godz. 06:10

  Zastanawiam się nad wnętrzem z drugiego zdjęcia, z tego, co widzę drewno położone jest również w kuchni? Sama myślałam nad tym rozwiązaniem, ale większość osób mi to odradza. Mam dylemat czy zrezygnować z tego, co mi się podoba na rzecz tego, co zapewne będzie bardziej praktyczne? Zostaje też kwestia podziału pomieszczeń, bo tutaj tak jakby wszystko zlewa się w całość. Hm.

 11. avatar LED Labs napisał(a):
  13 listopad 2017 o godz. 10:53

  Bardzo ciekawy i przydatny wpis. Ludzie przy projektowaniu wnętrz często nie zawracają sobie głowy takimi rzeczami, a to przecież bardzo istotne. :)

Zostaw odpowiedź